Dobre wkręty konstrukcyjne do drewna

Właściwie każdy widział kiedyś wkręty, które w dzisiejszych czasach stanowią najczęściej stosowaną grupę łączników do drewna. Mnogość oferowanych przez producentów rozwiązań z pewnością potrafi wprowadzić w zakłopotanie, szczególnie jeśli zakupu podejmuje się osoba, która nie ma wiedzy na temat budownictwa.

Wkręty na torx

wkręty konstrukcyjne do drewna	Wśród mnogości produktów na uwagę z pewnością zasługują nowoczesne, udoskonalone łączniki, które określa się krótką nazwą – wkręty na torx. Czym właściwie są tego typu łączniki? Dla większości osób jest to po prostu gwintowany gwoźdź, którego zakończenie umożliwia jego bezpośrednie wwiercenie w materiał. Jeśli chodzi o wkręt konstrukcyjny do drewna na torx tylko pozornie przypomina on klasyczny łącznik. Wieloletnie doświadczenia i skomplikowane obliczenia przeprowadzone przez inżynierów przyczyniły się bowiem do tego, że stalowe detale ułatwiające montaż drewnianych elementów są znacznie bardziej trwałe i bezpieczne w użytkowaniu. Pierwszą zmianą wprowadzoną przez producenta jest wprowadzenie podwójnego uzwojenia na gwincie. Dłuższa część wkręta pokryta jest klasycznym uzwojeniem, jednak krótki odcinek znajdujący się blisko główki ma to uzwojenie w znaczny sposób zagęszczone.

wkręty konstrukcyjne do drewna	Wprowadzenie takiego rozwiązania ma na celu przede wszystkim lepsze zakotwienie elementu w drewnie i zapewnienie bezpieczniejszego przenoszenia obciążeń między poszczególnymi elementami konstrukcji. Kolejną różnicą jest zakończenie wkrętu. Łączniki torx mają specjalnie frezowane wiertła, których zadaniem jest lepsze przenoszenie momentu obrotowego. W ten sposób mniej elementów ulega zniszczeniu podczas montażu. Mniejszy odpad jest pożądany przez przedsiębiorców nie tylko ze względu na oszczędność czasu, ale także z powodu niższych nakładów rzeczowych poniesionych na potrzeby realizacji danej inwestycji. Ostatnim elementem, który uległ zmianie jest główka wkręta. Wyprofilowana jest w specjalną „gwiazdkę”, dzięki czemu siły wywołane przez wkrętarkę znacznie lepiej przenoszone są na łącznik. Konstrukcyjne wkręty na torx można kupić w bardzo wielu rozmiarach. Najczęściej są zabezpieczone przed korozją za pomocą specjalnych powłok, dzięki czemu bez obaw można stosować je w konstrukcjach poddawanych bezpośredniemu działaniu czynników atmosferycznych.

Dodatkowo stalowe łączniki samowiercące dostępne są w wielu rozmiarach, co dodatkowo ułatwia ich dopasowanie do danego typu konstrukcji. Tego typu wyroby stosuje się więc podczas budowy ogrodowych altanek, układania desek tarasowych czy nawet wykonywania skomplikowanych konstrukcji ciesielskich.

Close Menu