You are currently viewing Dobre wkręty konstrukcyjne do drewna

Właściwie każdy widział kiedyś wkręty, które w dzisiejszych czasach stanowią najczęściej stosowaną grupę łączników do drewna. Mnogość oferowanych przez producentów rozwiązań z pewnością potrafi wprowadzić w zakłopotanie, szczególnie jeśli zakupu podejmuje się osoba, która nie ma wiedzy na temat budownictwa.

Wkręty na torx

wkręty konstrukcyjne do drewna	Wśród mnogości produktów na uwagę z pewnością zasługują nowoczesne, udoskonalone łączniki, które określa się krótką nazwą – wkręty na torx. Czym właściwie są tego typu łączniki? Dla większości osób jest to po prostu gwintowany gwoźdź, którego zakończenie umożliwia jego bezpośrednie wwiercenie w materiał. Jeśli chodzi o wkręt konstrukcyjny do drewna na torx tylko pozornie przypomina on klasyczny łącznik. Wieloletnie doświadczenia i skomplikowane obliczenia przeprowadzone przez inżynierów przyczyniły się bowiem do tego, że stalowe detale ułatwiające montaż drewnianych elementów są znacznie bardziej trwałe i bezpieczne w użytkowaniu. Pierwszą zmianą wprowadzoną przez producenta jest wprowadzenie podwójnego uzwojenia na gwincie. Dłuższa część wkręta pokryta jest klasycznym uzwojeniem, jednak krótki odcinek znajdujący się blisko główki ma to uzwojenie w znaczny sposób zagęszczone.

wkręty konstrukcyjne do drewna	Wprowadzenie takiego rozwiązania ma na celu przede wszystkim lepsze zakotwienie elementu w drewnie i zapewnienie bezpieczniejszego przenoszenia obciążeń między poszczególnymi elementami konstrukcji. Kolejną różnicą jest zakończenie wkrętu. Łączniki torx mają specjalnie frezowane wiertła, których zadaniem jest lepsze przenoszenie momentu obrotowego. W ten sposób mniej elementów ulega zniszczeniu podczas montażu. Mniejszy odpad jest pożądany przez przedsiębiorców nie tylko ze względu na oszczędność czasu, ale także z powodu niższych nakładów rzeczowych poniesionych na potrzeby realizacji danej inwestycji. Ostatnim elementem, który uległ zmianie jest główka wkręta. Wyprofilowana jest w specjalną „gwiazdkę”, dzięki czemu siły wywołane przez wkrętarkę znacznie lepiej przenoszone są na łącznik. Konstrukcyjne wkręty na torx można kupić w bardzo wielu rozmiarach. Najczęściej są zabezpieczone przed korozją za pomocą specjalnych powłok, dzięki czemu bez obaw można stosować je w konstrukcjach poddawanych bezpośredniemu działaniu czynników atmosferycznych.

Dodatkowo stalowe łączniki samowiercące dostępne są w wielu rozmiarach, co dodatkowo ułatwia ich dopasowanie do danego typu konstrukcji. Tego typu wyroby stosuje się więc podczas budowy ogrodowych altanek, układania desek tarasowych czy nawet wykonywania skomplikowanych konstrukcji ciesielskich.