You are currently viewing Dobór systemu nawadniania na działkę

Podlewanie trawnika jest koniecznością, jeżeli zależy nam na zadbanym ogrodzie, który będzie przyciągał oko przechodniów. Brak suchych placków trawy sprawi, że całość będzie wyglądała naprawdę pięknie. Równomierne podlewanie jest jednak trudne – robiąc to za pomocą węża ogrodowego, możemy przez przypadek pominąć jakąś powierzchnię.

Automatyczne nawadnianie ogrodu

nawadnianieCzy istnieje wobec tego jakaś dobra alternatywa, która nie będzie wymagała od nas dużego wysiłku? Okazuje się, że tak – są to po prostu automatyczne instalacje nawadniające. Jeżeli interesują nas nowoczesne systemy nawadniania w Warszawie, przed zakupem powinniśmy dokładnie określić, jakie zraszacze będą nam potrzebne – oraz w jakiej ilości. Wszystko zależy nie tylko od powierzchni naszej działki, ale także od jej kształtu oraz od gatunków roślin. W pierwszym kroku powinniśmy więc ustalić dokładna powierzchnię działki. Najlepiej będzie, jeżeli na papierze narysujemy plan działki w małej skali (na przykład 1:200) i na tym planie zaznaczymy sobie, jakie powierzchnie będą nawadniane, a jakie nie. Oczywiście nienawadniany będzie na przykład taras. Powinniśmy też zaznaczyć, w jakim miejscu znajduje się ujęcie wody – niezależnie od tego, czy będzie to kran, czy może studnia. Tak przygotowany plan pozwoli nam na dobór odpowiedniego systemu nawadniania.

nawadnianieProducenci dzielą się tutaj z nami pewnymi wskazówkami, które pomogą nam w dokonaniu wyboru. Na przykład mówią, że w przypadku powierzchni prostokątnych najlepiej sprawdza się zraszacz wynurzalny wahadłowy. Z kolei powierzchnie o niesprecyzowanych kształtach najlepiej nawadniać za pomocą zraszaczy dookolnych. W pierwszym kroku umieszczamy zraszacze w narożnikach oraz zaznaczamy ich zasięg działania. Jeżeli został jeszcze teren do nawodnienia, umieszczamy zraszacze na środku powierzchni bocznych. Potem zraszacz należy umieścić na samym środku działki. Warto pamiętać o tym, że powierzchnie nieosłonięte od wiatru muszą mieć inny rozstaw zraszaczy – gdy będzie on zbyt szeroki, wówczas strumień wody ulegnie rozproszeniu i woda może na przykład przedostawać się na teren sąsiedniej działki – nasz trawnik zaś zostanie nienawodniony.

Kierując się wskazówkami producentów systemów zraszających, z pewnością uda nam się stworzyć taką instalację nawadniającą, która najlepiej sprawdzi się na naszej działce. Dzięki automatycznemu działaniu takich systemów, nie musimy już pamiętać o codziennym podlewaniu trawnika – system robi bowiem wszystko za nas. My możemy już jedynie patrzeć, jak nasz ogród pięknie wygląda i rozkwita.