You are currently viewing Dobieranie pompy ciepła do basenu

W naszym klimacie czas korzystania z zewnętrznego basenu ogranicza się jedynie do miesiąca. Czasem, gdy lato jest wyjątkowo długie i ciepłe ten okres może się wydłużyć. Gdy lato jest chłodne i krótkie, komfortowe kąpiele w basenie są jeszcze bardziej ograniczone. Sposobem na przedłużenie radości z posiadania ogrodowego basenu jest zaopatrzenie się w specjalną pompę ciepła.

Pompa w wersji energooszczędnej

pompa ciepła do basenu Dzięki temu woda w basenie będzie zawsze komfortowo ciepła – wybierzemy temperaturę idealną dla naszych kąpieli. Dobierając odpowiednią pompę ciepła, musimy pamiętać o uwzględnieniu kilku czynników. Po pierwsze wpływ na nasz wybór będzie miała zabudowa naszego basenu. Z oczywistych względów baseny kryte, czy choćby przykrywane folią, będą lepiej utrzymywać temperaturę niż baseny odkryte. Podobnie należy uwzględnić czy nasz basen posiada izolacje, np.: izolację ścian. Kolejnym kryterium, które zaważy na wyborze, będzie okres eksploatacji. Czy basen jest u nas jedynie sezonowy, korzystamy z niego tylko latem? Czy jest całoroczną rozrywką? Powinniśmy też ustalić temperaturę wody w basenie. Pamiętajmy o tym, że im wyższa, tym pompa ciepła do basenu zewnętrznego będzie potrzebować większego nakładu mocy. Uwzględnijmy też czy chcemy, by pompa ciepła pracowała samodzielnie, czy była elementem współpracującym z innymi systemami grzewczymi. Warto nadmienić, że do pompy ciepła szczególnie poleca się zadaszenia basenów i ich odpowiednią izolację.

pompa ciepła do basenu Dzięki temu maszyna będzie bardziej energooszczędna. Włącza się jedynie, gdy temperatura wody spadnie poniżej określonego poziomu. Zastosowanie nakrycia sprawi, że straty ciepła wytworzonego przez pompę będą minimalne. Sama pompa ciepła do basenu zewnętrznego nie zużywa wiele energii. Dobór mocy pompy jest kwestią dość indywidualną. Z reguły dla basenów nie dłuższych niż siedem metrów wystarczy urządzenie o mocy od 5 do 7 kW. Jednak maszyna cechująca się silniejszymi parametrami może sprawdzić się w takich basenach równie dobrze, wówczas czas, jakiego będzie potrzebowała do ogrzania wody, będzie krótszy. Odpowiednia dbałość o pompę zapewni nam jej dłuższą żywotność. Przede wszystkim pamiętajmy, że potrzebuje ona stałego dostępu do powietrza. Gdy temperatura powietrza spadnie poniżej pięciu stopni Celsjusza, pompa ciepła do zewnętrznego basenu powinna zostać zdemontowana.

Przed odpowiednim zapakowaniem jej do przezimowania, pamiętajmy, by odpowiednio ją osuszyć. Pompa ciepła nie jest trudna w użytkowaniu, a koszty eksploatacyjne są w jej przypadku niższe, niż podczas korzystania z ogrzewania konwencjonalnego. Jej działanie może wydłużyć sezon kąpielowy nawet o kilka miesięcy.