You are currently viewing Czy da się ograniczyć powstawanie smogu?

Ostatnimi laty systemy wykrywające zanieczyszczenia powietrza wskazywały przekroczenie wartości granicznych dla pyłu PM10 o nawet 700%! PM10 to pył, który powstaje między innymi na skutek ogrzewania domów poprzez spalanie nieodpowiednich materiałów – plastiku, opon czy lakierowanego drewna. To właśnie nieodpowiedzialne zachowanie ludzi, którzy palą różnego rodzaju śmieci, było główną przyczyną wywołania alarmu smogowego, jaki zaniepokoił mieszkańców wielu miast ubiegłej zimy.

Piec na ekogroszek to dobra inwestycja

ekogroszekZ kolei osoby, którym zależy na niezanieczyszczonym środowisku, zaczęły jeszcze więcej uwagi poświęcać wyborowi opału, aby wytwarzał on w spalaniu jak najmniej niepożądanych substancji. Wśród ekologicznych rozwiązań na pierwszym miejscu wymienia się najlepszy ekogroszek ze Śląska oraz drewno opałowe, którego stosowanie pozwala na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Ponadto drewno jest opałem wydajnym, jeżeli jego wilgotność nie przekracza 20% – powinniśmy więc pamiętać o jego odpowiednim składowaniu, aby nie dopuścić do gnicia. Jeżeli chodzi zaś o ekogroszek, czyli drobne ziarna węgla kamiennego, to i one – spalane w kotłach niskoemisyjnych – ograniczają ilość wytwarzanych gazów cieplarnianych. Osoby poszukujące efektywnego opału, powinny zwrócić więc swoją uwagę na najlepszy ekogroszek ze Śląska.

ekogroszekWybór warstw węgla odznaczających się niską wilgotnością i czystością, sprawia, że jest to ekogroszek wyróżniający się wysoką wartością kaloryczną – ta wartość jest niezwykle ważna, gdyż to od niej zależy wydajność danego produktu. Im wyższa wartość energetyczna, tym mniej ekogroszku musimy użyć, aby otrzymać określoną ilość ciepła. Podczas procesu produkcji najlepszy ekogroszek ze Śląska jest zazwyczaj wielokrotnie przesiewany, aby w ten sposób pozbyć się popiołu oraz szkodliwej siarki. Jak widać, tego typu opał ma wiele zalet, dlaczego więc nie każdy decyduje się na jego użycie? Prawdopodobnie problemem jest to, że może być on stosowany jedynie w nowoczesnych kotłach retortowych – niektórych osób po prostu nie stać na wymianę dotychczasowego pieca na w pełni zautomatyzowany kocioł retortowy. Tymczasem jednorazowa inwestycja może z biegiem lat przynieść duże oszczędności dla kieszeni, jak i korzyści dla środowiska.

Kocioł tego typu wyposażony jest w palenisko bezresztowe – za każdym razem pobierana jest jedynie taka ilość paliwa, która pozwoli na otrzymanie ustawionej wcześniej temperatury. To zwiększa ekonomiczność – opał w żaden sposób się nie marnuje. Dodatkowo przy spalaniu nie wytwarza się dym, a emisja spalin jest o wiele niższa niż przewidywana norma środowiskowa.