You are currently viewing Czym się kierować wybierając zasłony?

Zasłony pozostają wciąż modnym dodatkiem i ozdobą okna. Wybór właściwych może nastręczać wielu trudności. Czym kierować się przy zakupie?

  • Zasłony powinny wpasować się w ogólny styl wnętrza i wykorzystywane w nim materiały.
  • Kolor zasłon powinien korespondować z innymi kolorami w pokoju: ścian, obić, dywanu lub dodatków. Do nas należy ocenienie, która barwa jest najbardziej potrzebna, aby wnętrze wyglądało harmonijnie. Ułatwia to fakt, że wzorzyste zasłony mogą korzystać z kilku kolorów a także to, że można kupić zasłony ze wzorem identycznym jak np. poduszki.
    Jeśli w pokoju są już kontrastowe elementy, zasłony mogą z powodzeniem wtapiać się w tło i zlewać z kolorem ścian. Same również mogą stanowić kontrast, gdy np. będą jasne na tle ciemnych ścian lub ciemne w jasnym, minimalistycznym wnętrzu.
  • Liczy się nie tylko kolor, ale również wzór. Jeśli jest ich we wnętrzu dużo, lepsze mogą być zasłony gładkie, które pozwoloną odpocząć oku. Zasłony mogą też powtarzać wzór obecny w innych elementach lub w inny sposób go rozwijać
  • W niewielkich pomieszczeniach lepiej wybrać jasne, zwiewne materiały, które nadadzą mu lekkości. Sprawdzi się tu biel, odcienie kremowe i pastelowe, a także delikatne wzory w kwiaty. Ciemne, ciężkie zasłony przytłoczą wnętrze.
  • Duży salon czy sypialnia daje wiele możliwości. Ciężkie, drapowane zasłony przydają klasycznej elegancji, która nigdy nie wychodzi z mody, z kolei te zwiewne dają wrażenie lekkości. Ważne jest również, czy będą swobodnie zwisać, czy zostaną w jakiś sposób spięte – grubym sznurem, paskiem materiału lub czymś innym.

W kolejnym wpisie zajmę się materiałami, z których można uszyć zasłony.

wzorzyste zasłony

 zasłony w kratkę

białe zasłony

zasłony

zasłony