You are currently viewing Czy podmurówka jest potrzebna?
podmurówka betonowa

Podmurówka pod ogrodzeniem służy przede wszystkim, aby ustabilizować płot. Jest to szczególnie istotne w miejscach narażonych na silne wiatry, które mogły zachwiać ogrodzeniem, ale też tam, gdzie istnieje ryzyko, że jadący drogą pojazd wypadnie z niej i wjedzie do ogródka. Jeśli pod płotem znajdzie się odpowiednio solidny fundament, takie zdarzenie nie będzie miało miejsca.

Podmurówka pełni także funkcję estetyczną. Płot wygląda solidniej, a ładne dopasowanie do słupków ogrodzenia również ma znaczenie, szczególnie gdy są one murowane. Wówczas utrzymana w tym samym stylu podmurówka (zwykle podmurówka betonowa jest obłożona np. klinkierem) ma spory wpływ na wartość dekoracyjną ogrodzenia.

Istotne jest również, że podmurówka nie pozwala zwierzętom, dzikim i udomowionym, podkopać się czy przecisnąć pod ogrodzeniem. Choć niektóre rodzaje ogrodzeń, np. z metalowych prętów, pozwolą prześlizgnąć się kotu lub łasicy, ale większe zwierzęta nie dostaną się na działkę.

Oczywiście brak podmurówki również ma swoje zalety. Przede wszystkim jest to niska cena i krótki czas realizacji projektu: zamiast żmudnego tworzenia fundamentów i oczekiwania na wyschnięcie betonu ogrodzenie – siatkowe lub panelowe – można założyć w krótkim czasie. To ważne dla osób, którym z jakiegoś powodu zależy na posiadaniu jakiegokolwiek ogrodzenia jak najszybciej, np. z powodu braku środków na solidniejszy płot. Może też okazać się, że takie ogrodzenie nie jest potrzebne, np. osobie mieszkającej w nieco bardziej odludnym miejscu, dla której ewentualna wizyta niedużych dzikich zwierząt nie będzie problemem.

podmurówka betonowa

podmurówka betonowa