You are currently viewing Bezpieczne schody w domu jednorodzinnym

Wchodzenie po schodach jest dla przeciętnego człowika nawet siedmiokrotnie bardziej męczące niż chodzenie po płaskim terenie. Dla osób starszych, z problemami w poruszaniu się, z zaburzoną koordynacją ruchową czy dla dzieci schody stanowią znaczne większą przeszkodę. Z tego powodu, wybierając schody, należy myśleć nie tylko o własnej wygodzie, ale także o gościach, rodzinie, przyszłym potomstwie lub o tym, czy nam samym za kilka lat nie będą one utrudniały poruszania się.

schody metaloweZa optymalne dla domu jednorodzinnego uznaje się schody o wysokości stopni 17 cm i szerokości 29 cm. W przeciętnym domu, gdzie wysokość kondygnacji to ok. 275 cm, daje to 16 stopni. Przy schodach powyżej pięciu stopni powinna znaleźć się poręcz, która ułatwi wchodzenie i schodzenie – dla dorosłych wysokość poręczy to 90 cm, dla dzieci 60 cm. Szerokość między słupkami nie powinna przekraczać 10 cm ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych.

Wśród materiałów na schody wciąż dominuje drewno, ale coraz częściej łączy się je z metalem i szkłem. Stal nierdzewna i szkło to również popularne połączenie, a najmodniejszy obecnie zestaw to proste drewniane stopnie i balustrady nierdzewne. Sanok, Kraków czy Warszawa to te miejsca w naszym kraju, gdzie wykonuje się najwięcej takich schodów.

Bez względu jednak na modę i walory estetyczne, stopnie powinny być przede balustrada nierdzewnawszystkim bezpieczne. Nie mogą być śliskie – jeśli jest to konieczne, można je zabezpieczyć specjalną taśmą lub też pomyśleć nad zamocowaniem dywanika, który nie będzie się przesuwał. Dobrym rozwiązaniem jest także oznaczenie pierwszego i ostatniego stopnia dla osób, które mają problemy ze wzrokiem.
Większe bezpieczeństwo na stopniach zapewni dobre oświetlenie. Aby je zapewnić, należy zamontować włączniki światła u stóp i szczytu schodów. Droższym, ale bardzo ciekawym i atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem jest podświetlenie stopni.

Jak widać, o bezpieczeństwo przy poruszaniu się między piętrami należy zadbać już na etapie budowy, jednak również później można zrobić wiele, aby nasze schody były nie tylko modne, ale także funkcjonalne.

szklana balustrada