You are currently viewing Architekt wnętrz i dom w stylu prowansalskim

Prowansja to region znajdujący się w południowej części Francji, który zrobił niesamowitą karierę jeśli chodzi o aranżacje wnętrz. Niespotykane krajobrazy, pola lawendy, czy zachód słońca nad morzem sprawiły, że wielu specjalistów zajmujących się projektowaniem wnętrz zainspirowało się takimi widokami i postanowili je odtworzyć w swoich domach.

Gdański architekt wnętrz doradzi nam dodatki

architekt wnętrzTak tez narodził się styl prowansalski. Czym się on charakteryzuje? Na pewno ważne są kolory. Najczęściej używany jest kolor biały, często w wersji przecieranej i postarzanej. Ważne są też inne jasne barwy, takie jak błękit, żółty, lawendowy, jasny fiolet, jasny szary czy beż. Unika się intensywnych czy ciemnych kolorów, stawia się na pastele i delikatne barwy. Architekt z Gdańska doda do tego meble wykonane z drewna w stylu postarzanym. Są one specjalnie stylizowane na meble z historią, takie jakie możemy znaleźć na strychu, czy na targach staroci. Jest to zabieg celowy, ponieważ nadaje to nieco melancholijnego i nastrojowego klimatu w naszych wnętrzach. Poza meblami drewnianymi stosuje się dodatki metalowe. Często pojawiają się metalowe koszyczki, zawieszki na drzwi, latarnie czy świeczniki. Taki metal również może być wykonany w sposób przecierany, dzięki czemu nie odcina się on reszty aranżacji.

architekt wnętrz Architekt wnętrz gdańsk doradzi nam na pewno również dodatki wykonane z ceramiki czy porcelany, na przykład ozdobne miseczki, osłonki lub doniczki na kwiaty, czy figurki porcelanowe. Jeśli chodzi o wzory to styl prowansalski jest tu bardzo ubogi. Nie ma wzorzystych tkanin, czy geometrycznych wzorów. Projektowanie wnętrz zakłada że motywem przewodnim, który się często pojawia są motywy florystyczne, szczególnie lawendowe, które pojawiają się zarówno na artykułach dekoracyjnych do wnętrz, jak i na tkaninach, ścianach czy szafkach. Aranżacją wnętrz prowansalskich to często zadanie dla pasjonatów. W sieci internetowej znajdziemy wiele inspirujących blogów, czy stron internetowych gdzie dowiemy się jak zrobić własnoręcznie wiele dodatków do wnętrz, czy też jak zmienić swoje stare meble na styl prowansalski. Często jest to bardzo proste, ponieważ nasze stare szafki wystarczy przemalować na kolor biały i papierem ściernym wykonać przetarcia. Natomiast na naszych doniczkach, szafkach, czy pudełeczkach możemy dodać szablon z motywem lawendy.

Dzięki temu nie tylko nie musimy się pozbywać startych rzeczy, ale też będziemy mieli satysfakcję w tego, że sami się tym zajęliśmy. Jak widać wnętrze w stylu prowansalskim może być dla nas nie tylko ciekawą stylizacją, ale też dobrą zabawą.