You are currently viewing Amerykański styl w europejskim domu

Choć zachwyt Ameryką już dawno przeminął, pozostawił swój ślad w wielu dziedzinach, na przykład w architekturze wnętrz. Pomieszczenia w amerykańskim wiejskim stylu są bowiem specyficzne i charakteryzują się nietypowym klimatem, którego nie ma w mieszkaniach europejskich. W bardzo prosty sposób możemy jednak ten klimat uzyskać, wykorzystując najważniejsze wyznaczniki amerykańskiego stylu wiejskiego w swoim domu.

Mieszkanie po amerykańsku

aranżacja wnętrzOczywiście „wiejski” nie jest tu impertynencją. Świadczy po prostu o pewnego rodzaju przytulności, którą odznacza się takie wnętrze. Jeśli interesuje nas taki styl, zobaczmy, czym się wyróżnia. Zacznijmy od mebli. Tutaj nie ma zbyt dużego zaskoczenia – wykorzystuje się meble drewniane, inne materiały nie wchodzą w grę. Takie meble projektowane są na styl angielski (w końcu w Ameryce mieszkali kolonizatory właśnie z Anglii, nic więc dziwnego, że próbowali wprowadzić odrobinę znanego klimatu do nowego środowiska). To jednak nie tylko klasyczne stoły, krzesła i szafy, ale także szafki kątowe oraz kredensy. W kuchni nie powinno zabraknąć też wiszących półek, na których przechowuje się talerze. W salonie oczywiście duża kanapa wypoczynkowa – w jakiś rzucający się w oczy wzór kwiecisty lub też pokryta kolorową kapą. Jako element dekoracyjny wykorzystuje się tkaniny patchworkowe – czyli takie, które są stworzone z fragmentów różnych materiałów, całość choć wydaje się przypadkowa, nie jest taka – w ten sposób uzyskano bowiem harmonijne wzory geometryczne lub abstrakcyjne.

aranżacja wnętrzTakie tkaniny warto wykorzystać jako poszewki na poduszki. Duże znaczenie dla aranżacji wnętrza będzie mieć także kolor ścian. Warto postawić na barwy pastelowe, nie bójmy się też drewnianej boazerii. Warto wiedzieć, że już od XIX wieku popularnością cieszyły się papierowe tapety, dlatego i je można wykorzystać – oczywiście w piękne wzory kwiatowe czy inne rzucające się w oczy. Naprawdę wiele możliwości daje taka aranżacja wnętrz – Warszawa zaś oraz inne miasta wojewódzkie posiadają wiele profesjonalnych pracowni architektury wnętrz, w których niejeden projektant z wielkim entuzjazmem podejmie się wykonania projektu właśnie w amerykańskim stylu wiejskim. Efekty mogą nas zaskoczyć, oczywiście pozytywnie.

Dlatego jeżeli zależy nam na wnętrzu innym niż wszystkie, styl amerykański będzie z pewnością dobrym wyborem. Zachwyci zwłaszcza osoby starej daty – każda babcia będzie czuła się w takim mieszkaniu naprawdę swojsko i przyjemnie. Zamiast więc decydować się na styl nowoczesny, który już się przejadł, postawmy na coś zaskakującego.